Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) Rehberi

Son günlerde hepimizin çok yakından haberdar olduğu Koronavirüs nedir ve bu virüsün belirtileri nelerdir? Bu makalemizde bu sorularınıza cevap vermiş olacağız.

0

Son günlerde hepimizin çok yakından haberdar olduğu Koronavirüs nedir ve bu virüsün belirtileri nelerdir? Bu makalemizde bu sorularınıza cevap vermiş olacağız. Gelin cevaplara geçelim.

Koronavirüs hastalığı nedeniyle devlet büyükleri ve tüm ülke tarafından “#EvdeKal“ gibi kampanyalarla evde kalmamız yönünde uyarılarda bulunuldu. Bunun sebebi Koronavirüs hastalığının bulaşıcı olmasından kaynaklı. Birazdan verileri verdiğimizde daha net anlayacaksınız.

Öyle ki bu salgın hastalık 28 Mart 2020 Saat 15.00 itibariyle Dünya genelinde 600.000+ insana enfekte olmuş durumda.

Durum böyle olunca tüm ülkeler ve devlet adamları bu virüs için önlemler almaya çalışıyor. Birçok ülke sokağa çıkma yasağı uygularken, Türkiye 28 Mart 2020 tarihi itibariyle hala sokağa çıkma yasağı uygulamadı. Ama neredeyse onun kadar etkili birçok kısıtlamaya gidildi.

Yeni Tip Koronavirüs Nedir? Nereden Çıktı?

Şimdi gelelim asıl konumuza Koronavirüs nedir? Koronavirüs, 2019 yılının Aralık ayında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm bulguları ilk bakışta zatürreyi andıran bir virüs tipidir.

Yapılan araştırmalar, bu zatürre olgularının daha önce tanımlanmamış yeni tip bir coronavirüs (Koronavirüs) olduğunu ortaya çıkardı. 2019 yılında ortaya çıkmasından dolayı ismine Covid-19 dendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sakızın Tarihi: Sakızın Üretim Amacı Nedir?

Koronavirüs aslında, hayvanlarda sıkça karşılaşılan bir virüstür. Son zamanlarda gündemlerimizi ve sağlığımızı çokça etkileyen bu virüs Huanan deniz ürünleri pazarından birkaç insana, o insanlardan da diğer insanlara geçtiği zamanla anlaşılmıştır.

Yeni Tip Koronavirüs Nasıl Bulaşıyor?

Virüsün insandan insana damlacık yoluyla ve doğrudan temas ile geçebildiği anlaşılmıştır. Bir diğer yandan aslında en tehlikeli olarak görülen öksürük gibi yollarla yüzeylere yayılabilecek solunum damlacıklarının da bir süre bulaşıcılık özelliği taşıdığı gözlemlenmiştir.

Virüs hastalık taşıyan bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla ortama yayılan damlacıklar ve hasta bireylerin solunum salgılarının temas ettiği yüzeylere dokunulmasından sonra ellerin göz, ağız, burun mukozası teması sonrası bulaştığı biliniyor.

Yeni Tip Koronavirüs Kişisel Önlemler Kamu Spotu

Covid-19 Hastalığı İçin Risk Grubu Nedir?

Yeni Tip Koronavirüs Hastalığı’nın (Covid-19) özellikle 65 yaş üstü kişileri, kanser hastalarını, hamileleri, bağışıklık sistemi zayıf olanları, tansiyon hastalarını, şeker hastaların, akciğer hastalıkları ve KOAH gibi ek hastalıkları olan insanları daha fazla etkilediği gözlemlenmektedir.

COVID-19 hastalığının belirtileri çocuklarda çok sık görülmese de, hastalığı hafif semptomlarla atlattıkları gözlemlenmektedir.

Ama bu konuda bir uyarı vermek gerekmekte. Çocuklar ve özellikle gençlerin taşıyıcı oldukları akıllardan çıkarılmamalı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Logosu

Koronavirüs Hastalığının Belirtileri Neler?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Borsa Hisse Senetleri Nasıl Alınır Satılır?

Yeni tip koronavirüs hastalığının en belirgin belirtileri arasında yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunuyor.

Daha zorlu vakalarda bu enfeksiyon zatürreye, akut solunum yetmezliğine, böbrek yetmezliğine ve hatta en kötü senaryo olarak ölüme neden olabiliyor.

Daha da detaylı ele almak gerekirse yeni tip koronavirüsün belirtileri arasında en sık karşılaşılan semptomlar birkaç gün süren yüksek ateş, baş ağrısı ve kuru öksürük olarak bilinmektedir.

Fakat karşılaşılan bazı hastalarda aşağıdaki semptomlar da gözlemlenmiş;

Nefes darlığı, Balgamlı öksürük, Boğaz ağrısı, Kas ve eklem ağrıları, Mide bulantısı veya kusma, İştahsızlık, Burun akıntısı, Baş ağrısı, Ağır solunum yetmezliği, Böbrek yetmezliği gibi durumlar koronavirüsün belirtileri arasında yer alabilmektedir.  

Ufak bir hatırlatma: koronavirüs belirtileri gösteren kişilerin ilgili sağlık kurumlarına gitmeden önce, çevresindeki kişilere bulaştırmamak için maske takarak önlem alması gerekmektedir.

Yeni Tip Koronavirüs Hastalığı’nın (COVID-19) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yeni tip koronvirüs (Covid-19) hastalığı için, şu anda belirli bir kesin tedavi yolu mevcut değildir.

Gerçekleştirilen tedavi genelde ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerin hafifletilmesine dayanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YKS Sınavına Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde görülen vakalarla ilgili son bilgilere ve rakamlara T.C Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinden ulaşılabilir. https://covid19.saglik.gov.tr/

Ellerimizi Ne Zaman ve Nasıl Yıkamalıyız?

Değerli takipçilerimiz,

Toparlamak gerekirse sizler için rehber niteliğinde bir içerik hazırlamaya özen gösterdik. Sizlerden ricamız bu içeriğimizi olabildiğince çok kişiye ulaştırmanız. Bilinçlenelim, Evde Kalalım!

Comments

comments

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bahis forum film izle