in ,

Sakızın Tarihi: Sakızın Üretim Amacı Nedir?

Günümüzde zevk için çiğnenen, zevk verdiğini söylenen sakızın üretim amacı vakit geçirmek değildi elbette. Sakız diş sağlığı için üretilmişti desek, ne dersiniz?

Son yıllarda sakız çiğnemenin zararlı olduğu ile ilgili birçok söylenti ortaya yayılmıştır. Kansere yakalanılacağı, yüz kaslarının bozulacağı, bağırsaklarınızın birbirine yapışacağı gibi ama gerçekçi ama değil birçok söylenti çıkmıştır. Fakat sakız çiğnemeyi sırf zevk için yapan insanlar, bu alışkanlıklarından bu söylentiler için vazgeçmemişlerdir.

Günümüzde zevk için çiğnenen, zevk verdiğini söylenen sakızın üretim amacı vakit geçirmek değildi elbette. Sakız diş sağlığı için üretilmişti desek, ne dersiniz?

Sakız üretilmeden önce de, sakız çiğnenmekteydi. Nasıl mı? Şöyle ki, sakızında hammaddesini oluşturan; ağaç reçinesi topakları insanoğlu bin yıldan fazladır çiğnemekteydi. Onu çiğnemekte ki amaç ise, dişleri ovmak ve temizlemektir. Günümüzde de sakız; ağıza ferahlık ve tazelik hissi verir. O dönem çiğnenen reçinelerde, şuan olduğu gibi ağza ferahlık ve tazelik hissi veriyordu. İnsanlarda bu ürünü ağız temizlemek amacı ile kullanıyorlardı.

Ticari amaçlı yapılan ilk sakızın hammaddesini de, bu reçineler oluşturmuştur. Oluşturan kişi ise John B. Curtis’tir. 1848 yılında, Ladin ağacının reçinesinden yapışkan, lastik gibi bir malzeme elde etmiş ve yaptığı deneyler sonrasında ilk büyük sakız üretim tesisinin oluşmasında, ön ayak olmuştur. Daha sonra sakıza aroma ve daha da lastiksi olması için parafin ekleyen Curtis; sakız üretim tesisine “Curtis Sakız Fabrikası” adını verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Game Of Thrones 8. Sezon Nereden İzlenir?

Tabiki o zaman üretilen sakızlar ile, günümüzdeki sakızların aynı olduğu söylenemez. Sakızların bugünkü halini alabilmesi için, on yıl üzerinde çalışıldı. Bugünkü halini almasındaki en büyük etken ise; Mezomerikan ağaçlarından çıkan bir çeşit lateksinin kullanılması oldu. Sakız üretimindeki en büyük kurumlardan biri olma özelliğine sahip Wrigley şirketinin sakız üretimine büyük katkısı olmuş ve günümüzünde önemli şirketleri arasındadı.

İlk çikleti ise 1906 yılında Frank Fleer icat etmiştir. Ancak, üretimindeki kusurlar nedeni ile hiç satamamıştır. Walter Diemer; Frank Fleer’in tarifi üzerinde çalışarak, yeni bir tarif ortaya çıkardı ve bu tarif ile yapılan sakızlar 1928 yılında yok sattı. Günümüz çikletlerinin temelini de atmış oldu.

Günümüzde sakız; aromasından kullanım amaçlarına kadar çok çeşitlenmiştir. Günümüzde yüzden fazla sakız üretim şirketi bulunmaktadır ve her biri birbiri ile kıyasıya bir rekabet içindedir. Gün geçtikçe de sakız çeşitleri mütemadiyen artmaktadır

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments