in

Findeks Rengi Kırmızı Olana Kredi Nasıl Alınır?

Bankaların kredi verirken, referans aldıkları Findeks kredi notları ve renk gruplarından uzak durduğu, kredi vermek istemediği veya kredi vermek istese bile birçok yaptırım isteyen renklerden biri kırmızı renktir. Buna rağmen Findeks rengi kırmızı olana kredi veren bankalarda bulunmaktadır. Bu yazımızda, Findeks rengi kırmızı olan kişilerin kredi taleplerinde karşılaşacakları zorluklar ve kendilerinden istenilenleri ele alıp işlemeye çalışacağız.

Findeks, kredi notlarını belirlerken kişi veya kurumların bankalarla olan tüm işlemlerini değerlendirip, o işlemlerin performans derecesine göre bir kredi notu belirler. Belirlenen bu not ve renkler, bankalar için bir ayna görevi üstlenip, kredi talebinde bulunanları daha rahat görebilmelerini ve kredi notlarına göre değerlendirmeyi sağlamaktadır.

Findeksin belirlediği en düşük kredi rengi kırmızıdır. Peki Findeks rengi kırmızı olanların kredi notları ne kadardır? Bu renge dâhil olan kişilerin kredi notları 0 – 799 arasında olup, bankaların nazarında çok riskli kişiler olarak değerlendirilmektedir. Bu renge dâhil olmuş kişiler, bankalardan kullandığı kredi veya kredi kartlarının ödemesini yapmamış veya sürekli geç ödemiş, bankaya olan borçlarından dolayı kendilerine icra takibi yapılmış kişilerdir. Bu kişilerin kredi alması mucizelere kalmış desek yalan olmaz. Özellikle devlet bankaları kırmızı renge sahip kişilere kredi vermezler. Çünkü devlet bankalarının kuralları özel bankalara nazaran daha katıdır ve kuralcıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Borsa Hisse Senetleri Nasıl Alınır Satılır?

Findeks rengi kırmızı olana kredi konusunda özel bankalar daha esnek diyebiliriz. Tabi bunun içinde bankayı borcunuzu ödeme konusunda ikna etmeniz lazım. Birde bankanın sizden istedikleri teminat koşullarını yerine getirmeniz gerekir. Özel bankaların bu tutumu size kesin kredi verir demek istemiyorum. Çünkü hiçbir banka çok riskli olan müşterileri ile uğraşmak istemez.

Özellikle yeni açılan bankalar, isimlerini duyurmak, reklam gibi amaçlardan dolayı Findeks rengi kırmızı olanlara göz kırpmaktadır. Bu bankalarda sizden taşınır- taşınmaz gayrimenkullerin, banka üzerine ipotek edilmesini isteyebilir. Diyelim ki bankayı ikna ettiniz. Bu seferde istediğiniz limit konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü içinde bulunmuş olduğunuz riskten dolayı banka sizin belirlediğiniz rakamı değil kendi rakamını verebilir.

Findeks rengi kırmızı olana kredi konusunda son olarak, kırmızı renge sahip kişilerin tüm borçlarını kapatsa bile 1 yıldan aşağı kredi alamadıklarını, sağlam ipotekler dışında asla kredi vermediklerini, bankaların çalışmak istemediklerini bilmenizi isteriz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments